in

Czym jest igłoterapia sucha?

 

Igłoterapia sucha ( dry needling, DN) to metoda leczenia bólu i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu, przy użyciu sterylnych jednorazowych igieł do akupunktury, dostępnych na przykład w sklepie Yellow Sport. Terapia ta nie jest jednak klasyczną formą akupunktury. Igłoterapia sucha jest bowiem techniką o minimalnej inwazyjności. Polega ona na nakłuciu punktu spustowego lub napiętego pasma mięśniowego.

 

Igłoterapia sucha – skąd się wzięła?

Igłoterapia sucha powstała na podstawie opisanych przez Travell technik terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (MTrP) za pomocą wstrzyknięć. Badacz ten wyszedł założenia, że efekt terapeutyczny nie jest powiązany ze wstrzykniętą substancja, ale z samym faktem nakłucia napiętego pasma znajdującego się zwykle w otoczeniu mięśniowo-powięziowego punktu spustowego. W rezultacie wyniki badań prowadzonych przez rożnych badaczy wykazały, że igłoterapia sucha daje takie same wyniki jak terapia za pomocą wstrzyknięć 

 

Dla kogo jest igłoterapia sucha?

To terapia polecana dla osób, które borykają się z bólami i dysfunkcjami  narządu ruchu o różnorodnym pochodzeniu. Igłoterapia sucha najczęściej stosowana jest w przypadku terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Wśród innych wskazań znajdują się m. in. bóle z tkanek miękkich, zbyt duże napięcie mięśni, napięciowe bóle głowy, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty czy ból w stawie rzepkowo –udowym oraz bóle bioder i pleców.

 

 

Igłoterapia sucha – przeciwwskazania

Pomimo zaskakujących efektów, jakie daje igłoterapia sucha istnieją w uzasadnionych przypadkach przeciwwskazania do jej wykorzystania lub konieczność zastosowania szczególnej ostrożności. Wśród takich sytuacji wymienia się ostre infekcje układowe przebiegające z gorączką czy rozrzedzenie krwi i zaburzenia krzepliwości. Igłoterapia sucha nie może być również stosowana u pacjentów z wyraźnymi zaburzeniami czucia, ponieważ w ich sytuacji nie będzie można uzyskać właściwej odpowiedzi zwrotnej.

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

Przed nami 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Znów padnie rekord?

Przed nami 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Znów padnie rekord?

Marcin w końcu wyzna Izie, że ją kocha! Będą razem?

Marcin w końcu wyzna Izie, że ją kocha! Będą razem?